Hírek
ZooMánia TV
Vélemény
Köln Zoo
Barcelona Zoo
Zagrab Zoo
BpZoo 1.
BpZoo 2.
BpZoo 3.
Akvárium BpZoo
Hefti
Marineland
Vörös tenger
Állati
érdekességek
Fordításaim,
cikkeim
Kutyák-Macskák
|
Vízidisznó kölykök az Állatkertben
Budapest, 2008. május 8. (csütörtök)
Sikeresnek bizonyult Fruzsina és Roger násza!
Újabb állatkölyköket láthat a nagyközönség a Fővárosi Állat- és Növénykert Dél-Amerika kifutójában. Az áprilisban született vízidisznó kölyköket a napokban engedték ki a külső férőhelyre.
Sikeresnek bizonyult Fruzsina és Roger, a két vízidisznó násza a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Megszülettek ugyanis a vízidisznó "malackák". A kölykök április 7-én jöttek a világra, eddig azonban a belső istállóban cseperedtek, így a kifutón csak mostantól láthatja őket a nagyközönség. A négy kölyöknek egyelőre még nincs neve, mivel eddig nem sikerült kétséget kizáróan megállapítani a nemüket. A gondozók azonban azt valószínűsítik, hogy két nőstény, és két hím kölyökről van szó. Bár a kicsik néha még anyatejet is igényelnek, mostanra már inkább felnőtt vízidisznóknak való táplálékon élnek: zöldségeken és gyümölcsökön. A salátát különösen kedvelik!
A kis állatok megszületése különösen örvendetes, hiszen azt jelzi, hogy megfelelő állatokat sikerült "összeházasítaniuk" az állatkerti szakembereknek. A most ötéves, Roger nevű hím mellé ugyanis tavaly júliusban érkezett egy nőstény, az akkor még csak féléves Fruzsina személyében. Mivel a vízidisznóknál mintegy öt hónapnyi a vemhességi idő, a kölykök születési dátumából könnyen kiszámítható, hogy Fruzsina és Roger nem várt sokat a családalapítással.
A vízidisznó a legnagyobb ma élő rágcsálófaj. A kifejlett állatok testtömege a 65 kg-ot is elérheti. A faj elterjedési területe Dél-Amerika nagyobbik felét magába foglalja. Magyar elnevezését elsősorban annak köszönheti, hogy különösen kedveli a vizes élőhelyeket, a gyenge sodrású folyóvizeket, illetve a llano néven ismert füves síkságokat, amelyeket az esőzések után hosszabb ideig víz borít. A sertésfélékhez - rágcsálóként - nincs túl sok köze, viszont aránylag közeli rokonságban áll a jól ismert tengerimalacokkal. A vízidisznó őshazájában nem számít ritka állatnak, annak ellenére, hogy Dél-Amerikában sok helyen gasztronómiai jelentősége is van ezeknek a jószágoknak.
A vízidisznók az Állatsimogató szomszédságában, a Dél-Amerika kifutóban láthatóak, az ugyancsak dél-amerikai elterjedésű nagy marákkal, alpakákkal, illetve tapírral közös férőhelyen.
Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya
A lap tetejére |
|