Utolsó frissítés: 2009-06-06

Rianna Szubjektív | Naplókám | Ham'Pló | Képeslap| Linkek, partnerek | E-mail

Mániás oldalak:

MultiMánia | UtazásMánia | ZooMánia | FotoMánia | VillamosMánia | RepülésMánia

ZooMánia

Akvárium megnyitója

 

Hírek

ZooMánia TV

Vélemény


Köln Zoo

Barcelona Zoo

Zagrab Zoo

BpZoo 1.

BpZoo 2.

BpZoo 3.

Akvárium BpZoo


Hefti

Marineland

Vörös tenger

Állati érdekességek

Fordításaim, cikkeim

Kutyák-Macskák

Ismét megnyílik az Akvárium

2004. január 9.


A Fõvárosi Állat- és Növénykert pálmaházának alagsorában helyet kapott Akvárium igen hosszú, majd kilenc évtizedes múlttal rendelkezik. Eddigi fennállása során többször kénytelen volt bezárni kapuit különbözõ okok miatt (háborús, statikai, mûszaki). A mai napon negyedszer nyitották meg a nagyközönség elõtt, és remélhetõleg mostantól folyamatosan látogatható lesz.

A megnyitón nagy tömegben kéviseltette magát a sajtó, beszédet mondott dr. Bogsch Ilma az Állatkert jelenlegi fõigazgatója, utána Budapest fõpolgármestere, Demszky Gábor szólalt fel, majd az állatkert volt fõigazgatója, jelenlegi környezetvédelmi miniszter, dr. Persányi Miklós beszélt hosszan a kert fejlõdésérõl, perspektívájáról, hiszen neki ez köztudottan szívügye.

A szalag átvágása után a jelenlevõk leözönlöttek az igen érdekesen dekorált körlépcsõn, melynek falán a freskó olyan érzetet keltett, mintha egyre lejjebb merülnénk a tenger mélyére. Nézzünk szét mi is!

Az alagsorban a korallszirtek életközösségét bemutató három-három ablakon át megtekinthetõ összefüggõ medencék közt haladunk a központi rész felé. A kétszer 11.000 literes akváriuomokban az Indiai- és a Csendes-óceán, illetve az ezek közt található kisebb tengerek és a Vörös tenger élõvilágát csodálhatjuk meg. Különösen érdekes volt ez a lilás sznezetû izémicsoda, ami tulajdonképpen a tengeri uborka. A kékesebb lila foltocska egy izgága hal, aki beúszott a képbe.

Na õ pedig a sünhal, aki hasonlóan a gömbhalhoz fel tudja magát fújni. Ha veszedelem fenyegeti, telepumpálja magát levegõvel és vízzel, méretének sokszorosára nõ, és a testét borító módosult pikkelyekbõl kialakult tüskék felmerednek. Tisztára úgy néz ki tõle, mint egy hatalmas barna vadgesztenye termés. Ezt akkor szokták produkálni, mikor már nem tudnak elmenekülni. ilyenkor képtelenek elúszni már, de roppant ijesztõen hatnak, ami általában elég is arra, hogy békén hagyják õket.

A tengeri csillagokat igen könnyen sikerült lefotózni, hiszen nem egy izgága népség. Így nem kellett vakut használnom, ami becsillan ha nem megfelelõ szögben tartja az ember a gépet. Szóval jól sikerült kép lett ez a csillagocska.

Õ pedig már a Tûzhal, külföldi nevén Lionfish. Szinte mindenhol elõfordul, ahol meleg a tenger, és korallzátonyok vannak. Én is találkoztam vele már élõben, lent a Vörös-tenger nél. Vigyázni kell, nehogy az úszósugaraiba nyúljon az ember, mert igen égetõ és kellemetlen tapasztalatokra tehet szert.

Szintén vigyázni kell a murénával, igaz én nem pont ezzel a fajjal találkoztam, de õ is ilyen lukakban él. Ha óvatosan közelít az ember, hagyja magát megsimogatni, sõt, élvezettel tartja oda a nyakát, hogy vakarászd. Azért vigyázni kell, mert ha valaki enni ad neki mondjuk fõtt tojást, utána ne nagyon nyúlkáljon felé, mert kajának nézi a kezét korábbi tapasztalatai alapján. A harapása, hatásában a szájában élõ mikroorganizmusok miatt a komodói varánuszéhoz hasonlít.

És a szépséges fenséges császárhal, az Emperor angelfish, az angyalhalacskák közt az egyik legszebb szerintem. Érdekes jelenség még a Doktorhal és a Picasso hal is, és remek színt adnak az akváriumban a különféle pillangóhalacskák.

Õ pediglen már Languszta, aki nagyon fini reggelire, de ezen a szent helyen ilyesmire még gondolni sem szabad. Egyébként a Macska cápával van egy akváriumban, akivel nem bántják egymást.

Látható soféle kis rák a különféle medencékben, ott figyel a medverák, akinek csak a farkát sikeült lefotózni, de a tarisznyarák volt oly kedves mozdulatlanul modellt állni/ülni/feküdni, vagy leginkább hasalni nekem. Nagyon tetszettek még a murénák medencéjében látható piciny ciklámen színû languszta alkatú rákocskák. Igen dekoratívak.

A második legnagyobb, 20.000 literes medencében a Bambuszcápa lakik, de õ bebújt a kõbunkerébe, hogy csak a farka végét láttuk, de ahhoz is nagy képzelõerõ és éles szem kellett. Viszont gyönyörûen látszik a felújított épületrész restaurált mozaikdíszítése.

Végül a kijárat elõtt a legnagyobb medence, mely önmagában 23.000 literes. Itt található a rájasimogató, már amikor a rájácskák hajlandóak felmenni az erre kialakított részbe. Amúgy nagyon impozáns a homorú homlokzati üvegû hatalmas medence. A ráják mellett persze jelen vannak a tisztogató halacskák, és más színpompás halak is. Ezen a képen ilyen piciben ugyan nem látszik, de épp Dr. Persányi Miklós ad interjút a kép bal felsõ részében.

Pár szó az Akvárium történetérõl. 1912. május 20-án lett elérhetõ a nagyközönség számára. Akkor édesvízi és tengeri élõvilág halai is bemutatásra kerültek, az utóbbiak fõleg az Adriai tenger faunájából. Összesen 28 medencében csodálhatták meg a látogatók a vízi élõvilágot. Az akvarisztikai programot Dr. Lendl Adolf dolgozta ki, míg a konkrét mûszaki terveket Dr. Végh Gyula fõvárosi mérnök készítette. Az elegáns és mutatós mozaikdíszítés Róth Miksa császári és királyi üvegfestõ keze munkáját dícséri.

Sajnos a menyitás után nem sokkal az elsõ világháború komoly nehézségeket okozott a tengeri állatok tartásához szükséges feltételek biztosításában, gyakorlatilag megszûnt a tengervíz utánpótlás. Csak 1925-tõl teremtõdtek meg a szükséges feltételek, de ekkor már több expedíciónak köszönhetõen szép számmal gyarapodott az Adria élõvilágának bemutatója. 1934-ben komoly átalakításként természetes fényt kapott az Akvárium. Sajnálatos módon a második világháború alatt gyakorlatilag az egész elpusztult, az épület is komoly sérüléseket szenvedett, a mozaikok is megcsonkultak, a tetõ beszakadt. Az akváriumok lakóira se várt különösebb jó, õket az ostrom alatt éhezõ lakosság megette.

A helyreállításra csak 1954-55-ben kerülhetett sor, amit nagyban nehezített a bürokrácia, de végül 1955 december 31-én másodszorra is megynyitotta kapuit az Akvárium. A tengervizet ebben az idõszakban a magyar tengerjáró hajók szállították az Állatkert részére. Az 50-60-as években magas színvonalú kiállításon igen gazdag gyûjteménnyel találkozhattak a látogatók. Sajnos aazonban statikai problémák jelentkeztek és így kénytelen volt 1973-ban bezárt. Három év felújítás után 1984-ben nyílt meg harmadszorra, de ez a felújítás se tartott ki sokáig és 1996-ba ismét bezárták az Akváriumot.

A jelenlegi megynyitó remélhetõleg hosszú idõre szól. Újra eredeti szépségükben pompáznak a díszítõ mozaikok is. Komoly és tartós felújítási munkákat végeztek el az épületen, ami összesen mintegy 396 millió forintba került. Ezen felül az elsõ beszerzési költségek további 69 millió forintot tesznek ki, ami az induló állatállomány illetve a tengervíz beszerzését fedezi.

Jelenleg 27 medence látható, ezek közül a legnagyobb 23.000 literes, van egy 20.000 literes, két 11.000 literes, és három 6000 literes medence. Az tengervíz mennyisége összesen mintegy 150.000 liter. Az Akvárium külsõre a régit idézi, mégis tágabb, nagyobb életteret nyújt a gyûjtemény részére. A háttérben pedig korszerû technológia biztosítja a zavartalan mûködést. Változást jelent még, hogy a korábbi gyakorlattól eltérõen az Akvárium csak tengeri élõvilágot mutat be. Az édesvízi bemutatók átkerülnek más házakba, külsõ egységekbe. Az egész Akvárium rendszerét az új koncepció alapján a tengervizet igénylõ élõlények tartására alakították ki. Ezt egy többszörösen biztosított nyolckörös rendszer szolgáltatja. Természetesen ez a rendszer ki van egészítve a szükséges megvilágítási technológiával (természetes fény plusz háromféle színhõmérsékletet biztosító fényforrás).

Remélem élvezetes virtuális séta kerekedett ebbõl a kis beszámolóból, és kedvet kaptatok élõben is megtekinteni ezt a csodálatos gyûjteményt. Megközelítés a Pálmaházon keresztül, nyitás 10 órakor, zárás a többi állatházéval egyidõben (ez idõszaktól függõ, januárban 15:30).

 

További képek a FOTOALBUM-ban.

 

A lap tetejére

 

© Üzenet | Bannerek | Médiaajánlat | Impresszum

© 2002-2007 Rianna — Minden jog fenntartva.

FLS