Hírek
ZooMánia TV
Vélemény
Köln Zoo
Barcelona Zoo
Zagrab Zoo
BpZoo 1.
BpZoo 2.
BpZoo 3.
Akvárium BpZoo
Hefti
Marineland
Vörös tenger
Állati
érdekességek
Fordításaim,
cikkeim
Kutyák-Macskák
|
Újjáépül a Sarkvidéki Panoráma
Budapest, 2005. január 11. (kedd)
Az oroszlánfókák új helye nyár elejére készül el
A 2005-ös évben is folytatódik az Állatkert rekonstrukciója. A jegesmedvék és az oroszlánfókák szálláshelyéül szolgáló "Sarkvidéki panorámánál" már el is kezdődtek a munkálatok. Az építkezés ideje alatt az állatok zavartalanul láthatók.
Megújul az oroszlánfókák és jegesmedvék otthona az Állatkertben. A kilencvenhárom éve átadott létesítmény két lépcsőben születik újjá az idei esztendőben. Legelőször az oroszlánfókák kapnak új medencét, a korábbi medencéjük szomszédságában. Az ilyen módon megüresedő régi fókamedencéjüket - némi átalakítás után - a jegesmedvék kapják meg, így a sarkvidéken honos mackók a korábbinál lényegesen nagyobb férőhelyen élhetnek majd. A tervek szerint olyan betekintő ablakok is készülnek, amelyeken át a víz alatt is megfigyelhetőek lesznek az állatok.
Miért nem eszik meg a jegesmedvék a fókákat?
"A sziklahegy északi oldalán egy vízmedencét is mélyesztünk a földbe, melyben a fókák több faja fog élni. Mindezek az állatok norvégiai, szibériai, grönlandi fajok, ezért társul adjuk melléjük a jegesmedvét is; azonban ezt nem szabadon eresztjük közéjük. Piros fókavér festené a medence vizét nyomban, ha a jegesmedvéket gondosan el nem választanók a többiektől. Azonban a ketrecek, meg a rácsok ilyen helyütt csak rontanák az egész kép hatását; ez okból stellingeni mód szerint tartjuk a jegesmedvéket. Télen is a szabadban maradhatnak, házat nem kívánnak. A hegynek egyik lejtőjét magasan körülfalazzuk természetesnek látszó sziklatáblákkal, amelyeken fel nem kapaszkodhatnak; egyik oldalon azonban a nézők felől nyitva marad e lejtős udvar s itt mély és széles árokkal fogjuk be a területe szélét. Olyanformán, hogy a közönség az árkot nem látja, amiért azt véli, mintha ezek a nagy ragadozók egészen szabadon lennének a sziklák között."
Lendl Adolf (1909)
Leghamarabb az oroszlánfókák új medencéje készülhet el: várhatóan június végén kerülhet sor az ünnepélyes megnyitóra. A jegesmedvék helyének kibővítéséhez csak ezután lehet hozzálátni, de a tervek szerint ez is befejeződhet ebben az esztendőben. Az átépítés ideje alatt az oroszlánfókák és a jegesmedvék zavartalanul láthatók lesznek, bár a "Sarkvidéki panoráma" előtti tágas térség természetesen le lesz zárva, amíg az építkezés tart.
A Kisszikla oldalában kiépített "Sarkvidéki panoráma" eredetileg 1909 és 1912 között épült úgynevezett panorámakifutó. Ezt az akkoriban újszerűnek számító állatbemutatási elvet Carl Hagenbeck dolgozta ki, és alkalmazta először 1907-ben megnyitott hamburg-stellingeni állatkertjében. A hagenbecki rendszer továbbfejlesztett változatának számító budapesti "sarkvidéki panoráma" terveit Lendl Adolf zoológus útmutatásai alapján Végh Gyula székesfővárosi mérnök, valamint Benke Gyula szobrászművész készítette.
A mostani felújítás eredményeként az oroszlánfókák külső férőhelyének alapterülete 43 %-kal növekszik majd, a jegesmedvék pedig a meglévőnél csaknem két és félszerte nagyobb helyet kapnak. Az első szakasz, vagyis az új fókamedence kialakításának költségvetése 200 millió forint, amiből 90 milliót a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma biztosít, a többit az Állatkert saját forrásból finanszírozza. A második szakasz, amely tehát a jegesmedvék férőhelyének kibővítését jelenti, további 190 millió forintba fog kerülni, ebből 110 millió forintra szintén a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától van ígéretünk.
Forrás:
Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya
Tel: 363-379/177; fax: 364-0109
Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens
e-mail: hanga@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 200-5812
Vendégkönyv - Szívesen olvasgatok tetszés vagy akár nem tetszés nyilvánításokat! :))
A lap tetejére
|
A
"Sarkvidéki panoráma"
lakói
Vitus (13) és Lady (14), a két jegesmedve (Ursus maritimus), valamint Sjors (14) és Jaques (5), a kaliforniai oroszlánfókák (Zalophus californianus).
|