Hírek
ZooMánia TV
Vélemény
Köln Zoo
Barcelona Zoo
Zagrab Zoo
BpZoo 1.
BpZoo 2.
BpZoo 3.
Akvárium BpZoo
Hefti
Marineland
Vörös tenger
Állati
érdekességek
Fordításaim,
cikkeim
Kutyák-Macskák
|
Marakölykök a Dél-Amerika kifutóban
Budapest, 2008. június 26. (csütörtök)
Kölyökdömping a pampalakó rágcsálóknál
Nyolc kölyök született a Fővárosi Állat- és Növénykert Dél-Amerika kifutójában lakó nagy maráknál. A legidősebb öthetes, a legfiatalabb tegnap látta meg a napvilágot.
A vízidisznók után a nagy maráknál is szaporulat volt a Fővárosi Állat- és Növénykert Dél-Amerika kifutójában. A furcsa külsejű rágcsálóknál, amelyek a nagyközönség vélekedése szerint egyszerre emlékeztetnek nyúlra, őzre és kengurura, május 16-án született az idei első kölyök. Azóta több nőstény is megellett, így a tegnap világra jött kicsivel együtt összesen nyolc kölyökkel gyarapodott az tizenhét felnőttből álló maracsapat. Sok más rágcsálótól eltérően a nagy mara kölykök viszonylag fejletten születnek, nem sokkal világra jövetelük után lábra állnak, és követik anyjukat. A kölykök közül néhány szinte mindig a kifutón tartózkodik, de ha veszélyben érzik magukat, a számukra kialakított búvóüregekbe húzódnak vissza.
Az állatkerti nagy marák a vízidisznókkal, az alpakákkal és a tapírral közös kifutóban élnek. Ezek többsége egykedvűen fogadja az újabb és újabb marák születését, ám az alpakák gyakran "végigasszisztálják" az ellést, alaposan megszaglászva az új jövevényt.
A nagy mara (Dolichotis patagonum) a dél-amerikai kontinens déli felének lakója, az ottani füves területeken, a pampákon érzi otthon magát. Nem igazán nagy testű, de 8-16 kg-os testtömegével a rágcsálók között nagyobbacskának számít. Nappal aktív állat, párban, vagy kisebb csoportokban él. Tápláléka növényekből, elsősorban fűfélékből és levelekből áll. A nőstények három hónapos vemhesség után hozzák világra utódaikat, melyek száma ellésenként 1-3 szokott lenni. A kicsik gyorsan növekednek 50-70 napig élnek anyatejen, és hathónapos korukra már az ivarérettséget is elérik. Élettartamuk a természetben csak 7-8 év, az állatkertekben azonban ennél hosszabb ideig, akár 12-14 évig is élhetnek.
Forrás: FÁNK
A lap tetejére
|
|