Utolsó frissítés: 2009-06-06

Rianna Szubjektív | Naplókám | Ham'Pló | Képeslap| Linkek, partnerek | E-mail

Mániás oldalak:

MultiMánia | UtazásMánia | ZooMánia | FotoMánia | VillamosMánia | RepülésMánia

ZooMánia

Keselyûmentés hazánkban

 

Hírek

ZooMánia TV

Vélemény


Köln Zoo

Barcelona Zoo

Zagrab Zoo

BpZoo 1.

BpZoo 2.

BpZoo 3.

Akvárium BpZoo


Hefti

Marineland

Vörös tenger

Állati érdekességek

Fordításaim, cikkeim

Kutyák-Macskák

Keselyûmentés Magyarországon

Budapest, 2005. szeptember 8. (csütörtök)

Állatkerti állatorvosok gyógyítják a ritka madárvendéget

Az Állatkertben ápolják azt a beteg fakókeselyût, amelyre még a hét elsõ felében lettek figyelmesek a Gyõr-Moson-Sopron megyei Egyed térségében. Az állatorvosok véleménye szerint az állat rossz egészségi állapotát mérgezés okozhatta. A fakókeselyûvel egyébként Magyarországon rendkívül ritkán találkozni, évente egy-két kóborló egyed téved csak hazánk légterébe. Az állatkerti Madármentõ Állomásra került állat azért is különleges, mert gyûrûzött madár, amely a horvátországi Cres-szigeten élõ populációból való. Éppen abból a népességbõl, amelynek védelmében a Fõvárosi Állat- és Növénykert szakemberei rendszeresen segítenek a horvát természetvédõknek.

A fakókeselyû (Gyps fulvus) valaha egyáltalán nem számított ritkaságnak Magyarország területén. A XIX. században még gyakorinak számított, de még az 1940-es években is elõfordult, hogy magyar vadászok az ország mai területén fakókeselyût lõttek. Az elmúlt évtizedekben a faj állandó magyarországi populációja teljesen megszûnt, hasonlóan számos már európai országhoz. Újabban azonban ismét lehet találkozni egy-két keselyûvel a magyar légtérben: az utóbbi években ugyanis szinte minden esztendõben érkezett hír egy-két kóborló állatról, utoljára éppen a Balaton-felvidék térségében figyeltek meg egy példányt.

Most elõször egy gyûrûzött madár is megjelent Magyarországon, méghozzá Gyõr-Moson-Sopron megyében, egészen pontosan a Csorna közelében található Egyed községnél. A helybéliek a hét elején lettek figyelmesek a termetes madárra, amelyen azonban az is látszott, hogy nem egészséges. Így azonnal értesítették a természetvédelmi hatóságok, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereit.

A keselyû elõbb a legközelebb esõ gyõri Xántus János Állatkertben kapott sürgõsségi kezelést, majd a napokban a Fõvárosi Állat- és Növénykert madármentõ állomására került. Az állatorvosok véleménye szerint a madár rossz kondíciójának mérgezés lehet az oka, ezért további vizsgálatok és kezelések szükségesek. Azt már most lehet tudni, hogy nem nehézfém okozta a mérgezést, de pontos eredményre csak késõbb lehet számítani. A mérgezés ezeknél az állatoknál sajnos nem számít ritkaságnak. Horvátországban ugyanis a hírek szerint sok helyen folyik illegális mérgezés, a megmérgezett állatok tetemére pedig gyakran rájárnak a keselyûk. Az Állatkertbe került madár állapota még nem tekinthetõ stabilnak, ezért egy darabig még mindenképpen a kert természetvédelmi mentõhelyén kell maradnia, egy olyan elkülönített röpdében, amelyhez csak az oda beosztott gondozók és az állatorvosok férhetnek hozzá.

Mivel gyûrûzött madárról van szó, a gyûrûzéssel összefüggõ dokumentációból az állat élettörténete is ismert. Eszerint a horvátországi Cres-szigetrõl való, és idén márciusban kelhetett ki a tojásból. A gyûrût május 14-én rakták a lábára, és utoljára augusztus 15-én látták Cres szigetén. Augusztus 14-én egyébként egy magyar madarász még fotókat is készített róla. A fiatal madár a Dori nevet kapta a természetvédõktõl.

A horvátországi Cres fakókeselyû-populációja, ahonnan ez a madár is származik, különösen fontos a faj újbóli meghonosodása szempontjából. A környezõ országokban ugyanis mindenhol csak kóborló madarak fordulnak elõ alkalmanként. Úgy tûnik azonban, hogy a cres-i állományból elkóborló egyedek újabb, állandó népességeket hozhatnak létre Európának ebben a térségében is. Ezért is tarja fontosnak az Állatkert már évek óta, hogy a horvát természetvédõk munkáját segítse Cres szigetén.


Holnap, azaz szeptember 9-én pénteken rendezi meg az "Alapítvány a Vidrákért" szervezet a II. Emlõsvédelmi Fórumot. A délelõtt 10 órakor kezdõdõ szakmai programnak a Fõvárosi állat- és Növénykert Barlangterme ad otthont. A tervek szerint délután 15:40-kor befejezõdõ fórumon az emlõsökkel kapcsolatos természetvédelmi kutatások neves hazai mûvelõi számolnak be legújabb eredményeikrõl. Minden érdeklõdõt szeretettel várunk!


Bõvebb információval szolgál:

Fõvárosi Állat- és Növénykert
Tel: (1) 273-4900/177; (1) 273-4910; fax: (1) 273-4902
Molnár Zoltán természetvédelmi referens
e-mail: molnar@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 965-4464
valamint
Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens
e-mail: hanga@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 200-5812


Vendégkönyv - Szívesen olvasgatok tetszés vagy akár nem tetszés nyilvánításokat! :))


A lap tetejére

 

© Üzenet | Bannerek | Médiaajánlat | Impresszum

© 2002-2007 Rianna — Minden jog fenntartva.

FLS