Utolsó frissítés: 2009-06-06

Rianna Szubjektív | Naplókám | Ham'Pló | Képeslap| Linkek, partnerek | E-mail

Mániás oldalak:

MultiMánia | UtazásMánia | ZooMánia | FotoMánia | VillamosMánia | RepülésMánia

ZooMánia

"Trónörökös" koronásdarvak

 

Hírek

ZooMánia TV

Vélemény


Köln Zoo

Barcelona Zoo

Zagrab Zoo

BpZoo 1.

BpZoo 2.

BpZoo 3.

Akvárium BpZoo


Hefti

Marineland

Vörös tenger

Állati érdekességek

Fordításaim, cikkeim

Kutyák-Macskák

"Trónörökösök" a koronásdarvaknál

Budapest, 2006. szeptember 6. (szerda)

Gondos szülők nevelik a két fiókát

Szépen cseperednek az Állatkert koronásdaru-fiókái. A most még csak egyhónapos fiókák a szülőpárral együtt a keselyűröpde szomszédságában láthatóak. A kicsik nemét egyelőre még nem tudni, de ezt a felnőtt állatokon is csak bajosan lehet megállapítani.

A nyár végén és az ősszel is láthatnak cseperedő állatokat a Fővárosi Állat- és Növénykert látogatói: most éppen a koronásdarvaknál volt gyermekáldás. Az aranyszínű tollkoronát viselő, eredetileg Kelet-Afrikában őshonos szürkenyakú koronásdarvak (Balearica regulorum gibbericeps) még június végén rakták le a tojásokat, amelyekből - az egyhónapos költési idő elteltével - augusztus 2-án ki is keltek a fiókák. Az első hetekben persze még nagyon aprók voltak, és csak a szerencsésebbek pillanthatták meg őket. Ha azonban valaki most ellátogat az állatkerti keselyűröpdénél látható koronásdaru családhoz, szinte biztosan megláthatja a két "trónörököst" is.

A szülőpár 1999-ben érkezett Tanzániából, és már a korábbi években is voltak fiókáik. A tavalyi fióka - tisztes nevén Pipőke - jelenleg is az Állatkert lakója. Mivel a koronásdarvak esetében még a felnőtt állatnál is nehéz az állat nemét megállapítani (bár ők maguk persze tudják), ezért a két fióka ivara is ismeretlen még. Jelenleg nem is igen hasonlítanak a felnőttekre, hiszen tollruhájuk vörösesbarna színe teljesen eltér a felnőttekétől, ráadásul a jellegzetes, aranyszínű tollbóbita sem nőtt még ki a fejük búbján.

A koronásdarvak különben igen gondos szülők. A tojásokon rendszerint felváltva kotlanak, és a fiókák táplálásából is mindketten kiveszik a részüket (bár a két fióka most már önállóan táplálkozik). Az apróságok így gyorsan cseperednek, olyannyira, hogy a tavalyi fióka általában már külön utakon jár. Az Állatkertben egyébként a koronásdarvak tartása több mint százéves hagyományra tekint vissza.


Bővebb információval szolgál a
Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya
Tel: 273-4900/177; (1) 273-4910 fax: (1) 273-4902
Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens
e-mail: hanga@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 200-5812

Vendégkönyv - Szívesen olvasgatok tetszés vagy akár nem tetszés nyilvánításokat! :))


A lap tetejére

Egy különös darufaj

A darvak családjába (Gruidae) tartozó fajok közül a koronásdaru az egyik legkülönösebb. A többi darutól ugyanis számos jellemzőjét tekintve eltér.
A koronás daru például gyakran tartózkodik a fák ágain, ami a darvakra általában nem túl jellemző. Emellett anatómiai felépítése is sokkal ősibb jelleget mutat, mint a rokon fajoké, olyannyira, hogy az elmúlt 40 millió évben nem sokat változott.
Emiatt a kutatók "élő kövületként" tartják számon a darvak között.

© Üzenet | Bannerek | Médiaajánlat | Impresszum

© 2002-2007 Rianna — Minden jog fenntartva.

FLS