Hírek
ZooMánia TV
Vélemény
Köln Zoo
Barcelona Zoo
Zagrab Zoo
BpZoo 1.
BpZoo 2.
BpZoo 3.
Akvárium BpZoo
Hefti
Marineland
Vörös tenger
Állati
érdekességek
Fordításaim,
cikkeim
Kutyák-Macskák
|
Matuzsálemi kort ért meg a fehérfejű rétisas
Budapest, 2007. július 27. (csütörtök)
Johnny, az Állatkert legidősebb madara 37 éves korában pusztult el
Elpusztult a világ egyik legidősebb élő fehérfejű rétisasa a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Johnny nevű madármatuzsálemet, aki egyébként az intézmény legidősebb tollas lakója volt, harminchét évesen érte a halál. Ez nagyjából kétszerese a vadonban élő fehérfejű rétisasok jellemző élettartamának. Az állatkerti állatok egyébként rendszerint tovább élnek a szabad természetben található fajtársaiknál.
Matuzsálemi kort ért meg Johnny, a Fővárosi Állat- és Növénykertben tegnapelőtt elpusztult fehérfejű rétisas. A ritka ragadozó madár 37 évet és három hónapot élt, amely, ha nem is világrekord, kiemelkedőnek számít ennél az állatfajnál!
Johnny 1970 április közepén kelt ki a tojásból a brit kolumbiai Charlotte királyné-szigeteken. A Vancouveri Állatkert közvetítésével még azon az őszön Budapestre került, ahol innentől kezdve élete végéig élt. A magyar fővárosban töltött csaknem 37 év során többször költözött új röpdébe, legutoljára a Parasztudvarral szemközt láthatta a közönség. Az elmúlt években Johnny volt az Állatkert legidősebb madara, és világviszonylatban is az egyik legidősebb fehérfejű rétisasnak számított.
A világ állatkertjeiben jelenleg 350 fehérfejű rétisas él. Közülük csupán egyetlen akad, amelyik biztosan idősebb: a Moszkvai Állatkertben élő hím madár a nyilvántartás szerint 1968. január elsején kelt. A Winnipeg város állatkertjében élő két madár nagyjából egyidős lehet Johnnyval. Kelési dátumuk pontosan nem ismert, egyikükét 1969-re, a másikét 1970-re teszik közelítő becslés alapján. Rajtuk kívül a québec-i Saint-Félicien városában működő állatkert fehérfejű rétisasának a kora mérhető össze Johnnyéval: 1970 májusában bújt ki a tojásból.
A szabad természetben élő fehérfejű rétisasok közül sok a tízéves kort sem éri meg, a húsz évesnél idősebb madarak pedig rendkívüli ritkaságnak számítanak. A rekord - a különböző szakirodalmi források szerint 22 és 28 év között lehet. Az állatkertekben, ahol az állatok többségéhez hasonlóan a fehérfejű rétisasok is tovább élnek, időként előfordulnak harminc évnél is idősebb állatok, a harmincöt évesnél idősebb állatok azonban még állatkerti körülmények között is kivételesen idős korúnak mondhatóak.
A fehérfejű rétisas egyébként az Amerikai Egyesült Államok címermadara. Eredetileg szinte egész Észak-Amerikában élt, Alaszkától egészen a Kaliforniai-öbölig. Manapság délen már ritkaságnak számít, az északabbra eső populációkat azonban sikerült megmenteni a kipusztulástól. A legnagyobb problémát a DDT-típusú növényvédő szerek használata jelentette. A méreg ugyanis a tápláléklánc csúcsán álló madarak szervezetében halmozódott fel, pusztulást, vagy szaporodási zavarokat okozva. Amikor 1972-ben betiltották a DDT használatát az Egyesült Államokban, a fajból már csak 900 pár élt az ország területén.
JOHNNY
(1970-2007)
Bővebb információval szolgál a
Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya
Tel: 273-4900/177; (1) 273-4910 fax: (1) 273-4902
Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens
e-mail: hanga@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 200-5812
A lap tetejére |
Tovább élnek!
Kevesen tudják, hogy az állatkerti állatok rendszerint jóval hosszabb ideig élnek, mint azok a fajtársaik, akiknek a szabad természetben kell megküzdeniük az életben maradásért. A hosszabb élettartam, jobb életteljesítmény részint annak tudható be, hogy az állatkertekben nincs olyan éles verseny, ráadásul a betegségek leküzdésében állatorvosi ellátás is segít, amellyel a vadonban élő állatok egyáltalán nem számolhatnak. Különösen a hím állatok életlehetőségei jobbak az állatkertekben, hiszen a versengés és a szelekció sokkal inkább érinti a hím, mint a nőstény állatokat.
Az Állatkert legidősebb lakói
Az Állatkert legidősebb lakója Samu, a csukaorrú aligátor, aki neve ellenére nőstény. Samu 59 éves, és 1952 óta él a városligeti intézményben. Ugyancsak matuzsálemi korúnak számít Mamika, az 1974-bn született onager, azaz perzsa félszamár: jelenleg ő a faj legidősebb képviselője az egész világon. Az Állatkert egykori lakói közül az élettartam tekintetében kiemelkedik Sanyi, a 19 évesen elpusztult Bennett-kenguru (a szakirodalom szerint ő volt a faj legidősebb ismert képviselője). Említést érdemel még Kincsem, a termékeny vízilóanya is: 45 éves élettartama mindenképpen tiszteletre méltó a vízilovak körében.
|