Utolsó frissítés: 2009-06-06

Rianna Szubjektív | Naplókám | Ham'Pló | Képeslap| Linkek, partnerek | E-mail

Mániás oldalak:

MultiMánia | UtazásMánia | ZooMánia | FotoMánia | VillamosMánia | RepülésMánia

ZooMánia

Gyermekáldás a Majomházban

 

Hírek

ZooMánia TV

Vélemény


Köln Zoo

Barcelona Zoo

Zagrab Zoo

BpZoo 1.

BpZoo 2.

BpZoo 3.

Akvárium BpZoo


Hefti

Marineland

Vörös tenger

Állati érdekességek

Fordításaim, cikkeim

Kutyák-Macskák

Gyermekáldás a Majomházban

Budapest, 2006. november 16. (csütörtök)

Aranyhasú mangábé kölyök született az Állatkertben

Az Állatkert Majomházában lakó aranyhasú mangábék nem éppen közismert állatok. Pedig igazán megérdemelnék a figyelmet, hiszen ezek a Nyugat-Afrikában honos majmok rendkívül ritkán láthatók állatkertekben. Ritkaság ide vagy oda, Budapesten nagy csapatot láthatunk belőlük, ráadásul rendszeresen szaporodnak is. Legutóbb épp Mindenszentekkor született kölyök náluk.

Ismét szaporulatnak örvendhetnek a szakemberek a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A cerkófmajmok rokonsági körébe tartozó aranyhasú mangábéknál ugyanis nemrégiben egy egészséges kölyök látott napvilágot. A kicsi november elsején, Mindenszentekkor, délelőtt 11 órakor jött a világra, ám az első napokban a kapaszkodó kezecskéin, illetve fülkagylóin kívül nem sokat lehetett látni belőle. Természetesen még most is folyamatosan anyjába csimpaszkodik, de az alaposabb szemlélő most már nagy biztonsággal megfigyelheti a cseperedő apróságot.

 

Ritka, mint az óriáspanda

Az aranyhasú mangábé (Cercocebus agilis chyrsogaster) a nagyközönség körében nem számít közismert fajnak. Ez nyilván azért is van így, mert az egész világon csak tíz olyan állatkert akad, amely ilyen állatokat bemutat, ráadásul ebből csak négy található Európában. Más szóval az aranyhasú mangábé nagyjából annyira ritka látvány az állatkertekben, mint az óriás panda. A tíz állatkert közül csupán kettőben, Wuppertalban és Budapesten szaporodnak rendszeresen. Összesen egyébként 42 egyed képviseli az aranyhasú mangábék állatkerti világállományát, közülük 8 él Budapesen!
Az állat eredetileg Nyugat-Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaság területén honos, és a természetben is olyan gyér az állománya, hogy a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) nemzetközi vörös könyvét összeállító szakemberek még a veszélyeztetettség mértékét sem tudták pontosan megállapítani. Annyi bizonyos, hogy a természetes élőhelyek pusztulása és a vadászat fenyegeti ezeket az állatokat.
Az aranyhasú mangábék adatait Európában az egyik párizsi állatkertben (Menagerie du Jardin des Plantes) vezetett törzskönyvben tartják nyilván az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének (EAZA) kezdeményezésére. Szó van egy esetleges tenyészprogram beindításáról is, amelynek keretében - az eddigi szaporítási eredmények alapján - a Fővárosi Állat- és Növénykert sikeresen vehetne részt az aranyhasú mangábék megőrzésében.

 

A kicsi fejlődését a gondozók is nyomon követik, és eddig szerencsére mindent rendben találtak. Csaknem bizonyosnak tűnik, hogy az apróság kislány, nevet azonban egyelőre nem kapott.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben az aranyhasú mangábék szállását az 1912-ben épült, ám 2004-re teljeskörűen felújított Majomházban alakították ki. Az üvegfalú belső férőhelyen, illetve a szigetszerűen kiképzett füves szabadkifutóban látható mangábé csapat rendszeresen szaporodik. A tavalyi évben például két kölyök született: az egyik júliusban a másik pedig decemberben látta meg a napvilágot. A mostani kicsinek egyébként a mamája, a 13 éves Regina is budapesti születésű, az apaállat, Jochen viszont a Wuppertali Állatkertben született 1997-ben. A most világra jött kölyökkel együtt összesen nyolc állat alkotja a budapesti mangábé csapatot.

Az anyahasú magábé kölykök hathónapos vemhesség után jönnek a világra, az ivarérettséget pedig 4-5 évesen érik el. Állatkerti körülmények között, ahol lényegesen tovább élnek, mint a természetben, élettartamuk akár a harminc esztendőt is elérheti.

 

Emlékeztető:
A nemrégiben született majomkölyköt a látogatók most kedvezményesen tekinthetik meg. A Fővárosi Állat- és Növénykert ugyanis december 31-ig féláron látogatható. A kedvezmény minden, a helyszínen készpénzért megváltott belépőjegytípusra érvényes.


Bővebb információval szolgál a
Fővárosi Állat- és Növénykert Kommunikációs Osztálya
Tel: 273-4900/177; (1) 273-4910 fax: (1) 273-4902
Hanga Zoltán szakmai és sajtó referens
e-mail: hanga@zoobudapest.com; mobil: 06-20 / 200-5812


A lap tetejére

 

© Üzenet | Bannerek | Médiaajánlat | Impresszum

© 2002-2007 Rianna — Minden jog fenntartva.

FLS